- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- ЕУ нас пита коме смо продали фирме

ЕУ нас пита коме смо продали фирме
ИЗВОР: Б92, Блиц, Танјуг
Српске власти добиле су писмо од ЕУ, у коме се тражи испитавање приватизације више од 20 предузећа, потврдио је министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
Циљ преиспитивање је да се утврди да ли су оне биле у складу са законом и европским критеријумима, казао је Дачић.
"Реч је о приватизацији више од 20 предузећа чију би законитост требало преиспитати по критеријума који су важни за приступање самим преговорима (о приступању Србије ЕУ) и закључивање одређених поглавља тих преговора", казао је он.
У Тужилаштву за организовани криминал нису могли за Б92 да потврде да је почела истрага спорних приватизација у Србији, док у Агенцији за приватизацију не знају да је покренута тако свеобухватна истрага, али наглашавају да у последње време блиско сарађују са МУП-ом и Тужилаштвом којима достављају све тражене податке.
Дачић је навео да је писмо стигло у Министарство правде и да је оно већ предато надлежним државним органима који ће се бавити испитивањем тих навода. "На том списку нема ничег новог што раније није било у јавности или није било предмет провера", казао је Дачић.
Он је навео да се често у комуникацији са Европском комисијом размењују информације о појединим процесима и дешавањима као и да ово, како је казао, није ништа спектакуларно. "Увек смо спремни да сагледамо каква сазнања постоје о томе у полицији и активно ћемо учествовати у свему што од нас затражи Министарство правде", рекао је Дачић.
Дачић, који је и председник СПС, казао је да се та партија залаже за испитивање приватизација. "У начелу једна трећина уговора о приватизацији је раскинута, јер су оне завршиле тако да су власници извукли капитал или распродали ту фирму, а радници су остали незадовољни", подсетио је Дачић, и додао да то не може бити ефекат једне добре приватизационе политике.
"Немамо ништа приватизација, јер друштвена својина више не може да постоји, али треба видети шта треба да буде у државним, а шта у приватним рукама, али тако да се приватизација не сведе само на пљачку и злоупотребу тих права", закључио је Дачић.
Према сазнањима Блица, на списку је највише предузећа, између осталих: „Сартид“, односно „Ју-Ес стил“, „Југоремедија“, Ветеринарски институт, продаја пословних простора Завода за опште плаћање ЗОП (Национална штедионица), „Мобтел“, „Ц маркет“, „Шинвоз“, „Технохемија“, „Срболек“, „Керамика“ из Кањиже, „Застава електро“.
Лист наводи да решавање ових случајева Брисел не поставља као услов властима у Београду, већ најављује као део незаобилазног процеса који Србију чека по добијању статуса кандидата. У писму се не наводе имена ниједног бизнисмена, већ само случајеви за које се сумња да су спорни.
Брисел: И Костић и Мишковић
Осим предузећа, Брисел жели да зна да ли има елемената високе корупције и у додељивању појединих дозвола за извоз, али и уступања земљишта. Реч је о дозволама за извоз шећера у земље ЕУ током 2001. и уступање без накнаде 16 хектара земљишта у Београду.

Како Блиц сазнаје, ово земљиште је уступљено Мирославу Мишковићу.
Борба против високе корупције подразумева спрегу носилаца високог капитала с једне и носилаца јавних функција с друге стране. У периоду после добијања статуса кандидата, Хрватској је ова спрега била дословце омча око врата.
Лука Београд поздравља преиспитивање
Лука Београд је више него задовољна развојем ситуације и присуством Брисела око испитивања приватизације компаније, јер је то за нас гаранција објективности, саопштено је из те компаније. Та компанија је преко својих овлашћених представника широко представила проблеме Луке надлежним институцијама у Бриселу, стоји у саопштењу које је потписала Тијана Мунишић, директор Сектора за ПР и комуникације.
Писмом европских партнера властима у Србији на време је упућена добронамерна порука која указује на проблем који је може успорити у наредној фази ЕУ интеграција.
„Након доношења системских закона, Србија улази у фазу интеграција у којој ће основни приоритет бити њихова имплементација, и то првенствено у сегменту борбе против високе корупције“, каже извор листа.
У појединим случајевима за које се интересује Брисел, тужилаштво већ поступа. С друге стране, овој влади наруку иде и чињеница да ниједна спорна приватизација или продаја није извршена у њено време.
У Влади Србије објашњавају да је показана системска борба против организованог криминала, а да ће се процес усмерен против високе корупције одвијати у два правца.
„Један процес ће бити на који начин су недовршеност правне регулативе и непостојање правних прописа довели до спорних приватизација, а други је репресиван, и то значи да ће сви предмети бити истражени до краја. односно спровођење закона и обавезе коју Србија мора да испуни и која није приоритет само због европских интеграција већ је предуслов за напредак Србије и бољи живот грађана“, каже саговорник листа.
Гоати: Упутство да се више не чине грешке
Писмо које је администрација ЕУ упутила српским властима, а у коме је затражила да се испита приватизација више од 20 предузећа показује да су се у протеклом периоду догодиле грешке које имају велике економске последице и представља неку врсту упутства како би то убудуће требало чинити, каже председник "Транспарентности Србије" Владимир Гоати. Гоати је казао да су у том процесу "снажно утицали неки затечени односи снага".
"Чешто су интереси појединаца и група преовладавали над општим интересом и предузећа су на брзу руку приватизована и тиме се велики део друштвеног новца прелио управо тим грешкама, које имају огромне економске и људске ефекте", казао је Гоати додајући да су тешку судбину призватизације делили и запослени.
Он је навео да су у процесу приватизације начињене велике штете, на које је, како је казао, упозоравао и оспорио Савет за борбу против корупције Владе Србије.
"Сада се то избачено кроз врата враћа кроз прозор, јер од нас споља траже да те спорне ствари преиспитамо", казао је Гоати додајући да се захтевом да се преиспитају досадашње приватизације неких предузећа упозорава и даје упутство како то треба или не треба чинити у наредном периоду.
"То није само ретроактивно већ и проактивно има и усмеравајућу улогу. Штета је што долази споља и сада када су већ вероватно неке кључне ствари завршене и кад се мало може учинити, јер су судбине многих људи тиме запечаћене", казао је Гоати.