- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Маловићева спрема сталну контролу државних органа

Маловићева спрема сталну контролу државних органа
ИЗВОР: Блиц, Ж. Јевтић
Увођење јединственог информационог система међу државним органима, иновирање стратегије за борбу против корупције, заштита службеника који одбију да изврше противзаконити налог шефа, измена кривичне и парничне процедуре, али и евентуално смањење дискреционих овлашћења органа у пословима изложеним корупцији само су неке од мера новог плана за борбу против корупције који је израдила министарка правде Снежана Маловић.
Министарка је пре три дана сазвала састанак на коме је било 20 представника различитих органа и чија је координација у раду, према њеној процени, неопходна уколико се настоји смањити корупција у Србији. Један од учесника састанка каже да је за део активности Маловићева поставила за реализацију рок од месец дана.
Како “Блиц” сазнаје, план има преко сто ставки различитих мера. Лоцирањем критичних тачака у старту се спречава корупција, а за то је неопходна координација рада институција. Отуда је једна од мера успостављање јединственог информационог система државних органа. Њиме би, како сазнајемо, били обухваћени органи: Пореска управе, Управа за трезор и јавна плаћања, МУП, Тужилаштво, Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање запослених, Управа царине. То значи и системску размену информација која омогућује брзину реаговања надлежних органа.
У више од десет превентивних мера јесу, између осталих, измена законских аката у погледу утврђивања јасне процедуре у пружању јавних услуга и транспарентна процедура јавних набавки, доследна примена прописа о сукобу интереса при обављању јавне функције, али и увођење поузданих механизама за достављање притужби грађана и обавезе државних органа да на њих одговоре. У начинима борбе против корупције су и репресивне и едукативне мере, међутим и побољшање материјалног положаја и услова за рад, што се односи на полицијске, царинске и пореске инспекторе. Међу ставкама је и стална унутрашња и спољна контрола рада ових органа.
Према сазнањима “Блица”, увођење прецизних процедура и упутстава за поступке који су изложени корупцији значи да, примера ради, у урбанизму мора постојати прецизна и транспарентна процедура издавања грађевинских дозвола. Или када је реч о Министарству економије, то подразумева увођење јасних критеријума за добијање субвенција друштвених предузећа.