- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Само 19 пресуда за прање новца у Србији

Само 19 пресуда за прање новца у Србији
ИЗВОР: Бета, Данас
У последњих годину и по дана донето је 19 пресуда за прање новца, а 255 особа је обухваћено кривичним поступком - изјавио је јуче директор Управе за спречавање прања новца Александар Вујичић. Говорећи на конференцији о борби против прања новца и финансирања тероризма у Србији, он је признао да нема јединствених статистичких података о том кривичном делу, због чега државни органи излазе са различитим информацијама.Заменик тужиоца за организовани криминал Димитрије Попић оценио је да је у наредном периоду неопходно да сви надлежни органи поступају ефикасније како би се спречило да нелегално стечена имовина уђе у регуларне финансијске токове, као и да судови брже одлучују по оптужницама за прање новца. Попић је указао да је донет несразмерно мали број пресуда у односу на број оптужница и навео да је тужилаштво за организовани криминал, од свог настанка до маја 2011. године, поднело 13 кривичних пријава за прање новца којима је обухваћена 51 особа.
Према његовим речима, подигнуте су оптужнице против 35 људи, а у току је истрага за 16. Међутим, од оптужница којима је обухваћено 35 људи, суд је донео само једну ослобађајућу пресуду и две осуђујуће, на основу споразума о признању кривице. Према Попићу, организоване криминалне групе су осмислиле велики број софистицираних модела прања новца, због чега их је све теже открити.
„То захтева креирање нових механизама у борби против прања новца и финансирања тероризма“, додао је Попић.
Заменик републичког јавног тужиоца Слободан Радовановић рекао је да ће приоритет у раду тужилаштва у 2011. години бити дела организованог криминала, али да откривање и доказивање прања новца представља „дугорочан процес који захтева велики рад“.
Јучерашњи скуп представља почетак заједничког пројекта Европске уније и Савета Европе за помоћ борби против прања новца и финансирања тероризма, а главни корисник пројекта је Управа за спречавања прања новца Србије. Пројекат вредан 2,2 милиона евра трајаће три године и бити финансиран од стране ЕУ и Савета Европе.