- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Наставља се битка за лучке хектаре

Наставља се битка за лучке хектаре
ИЗВОР: Политика, Д. Мучибабић, М. Авакумовић; ФОТО: Ж. Јовановић
Ни судовима неће бити лако да донесу праведну одлуку (Фото Ж. Јовановић)
Драган Ђилас, градоначелник Београда, јуче није хтео да коментарише најновију одлуку Вишег суда којом се забрањује отуђење имовине
Поновна забрана „Луци Београд” да располаже, отуђује и оптерећује земљиште последица је дугогодишњег спора око права његовог коришћења између града Београда и власника тог предузећа. Они се суде за око 120 хектара земљишта са обе стане Панчевачког моста. Да би спречио „Луку Београд” да прода земљиште град је од Вишег суда затражио да уведе привремену меру, што је и учињено у децембру прошле године. Потом ју је Апелациони суд укинуо два месеца касније, али је Виши суд пре неколико дана потврдио своју првобитну одлуку. Паралелно са овим процесом и град и лука су поднели захтеве за конверзију права коришћења у право својине. Сасвим је неизвесно ко ће стећи власништво у приобаљу ако се истовремено споре око тога ко је корисник земљишта.
Драган Ђилас, градоначелник Београда, јуче није хтео да коментарише најновију одлуку Вишег суда. Само је рекао да је „став града Београда о „Луци Београд” познат”.
– Пошто је судски процес у току једини ко је овлашћен у име града да прича о томе јесте градски јавни правобранилац – додао је Ђилас.
Страхиња Секулић, градски јавни правобранилац, објаснио је да је привремена мера, која је на захтев града успостављена, уобичајена процедура како би се основни судски поступак одвијао несметано.
– Судски поступак око утврђивања права коришћења земљишта је неизвестан па треба обезбедити да се имовина не прода. Уколико би друга страна то учинила судски спор губи смисао – рекао је градски јавни правобранилац.
Он је потврдио да је град прошлог септембра поднео захтев за конверзију парцела на којима се налази лука, али и за земљиште од Панчевачког моста до Аде Хује.
– Укњижени смо на 400 хектара лучког земљишта и судимо се за још 120 хектара. Покушали смо да „Луци” ставимо привремену меру забране на конверзију, али је то Апелациони суд одбио – додао је Секулић.
Он није сигуран да ли је „Лука” поднела захтев за конверзију. То не зна ни ресорни министар Оливер Дулић. Захтев се, како је рекао подноси граду, а не министарству. „Политици” је у „Луци Београд” потврђено да су поднели захтев за конверзију за земљиште од Топлане на Дорћолу до Панчевачког моста. Али не, како тврде, и за парцеле низводно од моста.
У „Луци Београд” кажу да ће се у предвиђеном року жалити Апелационом суду због увођења привремене мере.
– Градско правобранилаштво покушава да до лучког земљишта дође на незаконит начин и у току последњих седам година изгубило је четири судска поступка. Све које је по овом предмету до данас водило. Практично суд је заузео став да уговор између „Луке” и града, стар 36 година, није подобан за одузимање земљишта, да никада није ни ступио на снагу – казала је Тијана Мунишић из „Луке Београд”.
Према њеним речима нова привремена мера идентична је претходној.
– Упадљиво је да су њеним доношењем у целини игнорисани налози Апелационог суда из образложења пресуде, који су за поступајућег судију Вишег суда били обавезујући – истакла је Мунишићева.
Апелациони суд, каже Весна Ракић-Водинелић, професор грађанског процесног права, има три могућности.
– Може да потврди одлуку Вишег суда. Опет да је укине, као што је већ једном урадио, с тим што не постоји ограничење колико пута то може да уради. Последња варијанта је да одлуку преиначи – објашњава Ракић-Водинелић и додаје да овај спор може неограничено да траје.
Савет за борбу против корупције очекује и да ће одлука Вишег суда опстати, јер је забрана располагања земљиштем „Луке” у складу са Законом о извршном поступку, наведено је у саопштењу.