Радници Београд филма ућуткани пред продају

04. април 2011

ИЗВОР: Данас, М. Н. Стевановић

Проблеми са којима су се радници Београд филма суочавали у припреми и током приватизације били су сакривени од очију јавности јер им је, између осталог, било забрањено да дају изјаве и контактирају с медијима, сазнаје Данас. 

Bioskop Kozara, Beograd 
Забрана комуникације са медијима наложена ради спречавања „успоравања процеса приватизације“: Биоскоп Козара у Београду

Забрана јавних иступа била је договорена на састанку одржаном почетком новембра 2006. између тадашњег министра привреде Предрага Бубала, директора Агенције за приватизацију Владимира Галића, директора Београд филма, сада ухапшеног Мирослава Ценића и председника консултантске фирме Цес мекон Звонимира Никезића. Према документацији до које смо дошли, после низа штрајкова запослених, који су сумњали (испоставило се, оправдано) у добре намере током припреме предузећа за продају, од приватизационог саветника Цес мекона стигла је молба директору Београд филма да предузме мере „да се нико од запослених у предузећу, без обзира на положај и функцију, не обраћа неорганизовано и појединачно средствима јавног информисања“ све док су у току „активности о којима су запослени детаљно информисани“. У допису који је испред Цес мекона потписао Никезић, додаје се да „свака врста притиска преко средстава јавног информисања или на други начин, може изазвати негативне ефекте и успорити цео процес приватизације“, али и да се он нада да ће резултат тих мера бити „реализација захтева запослених за обезбеђење социјалне сигурности“. Интересантно је да су се запослени због тог става обратили и Савету за борбу против корупције, а та институција је, потом, од Агенције заприватизацију затражила објашњење за одлуку којом се, супротно члану 2 Закона о приватизацији, нарушава једно од основних начела јавности рада. Припремајући одговор, у Агенцији чији је директор још увек био Галић, као да су заборавили свој удео у том послу, па су од Цес мекона затражили информацију како је дошло до тог инцидента. Подсећајући заборавног директора на састанак у Министарству, из Цес мекона су у одговору, између осталог, навели да је било договорено „да се оконча штрајк запослених у предузећу, да се прекине међусобно оптуживање путем средстава јавног информисања и да се проблеми у вези са приватизацијом превазиђу у конструктивној и мирној атмосфери“. Међутим, додаје се у писму које је потписао Душан Никезић, син председника Цес мекона, и после тог састанка настављен је штрајк, а појединци из предузећа наставили су са давањем изјава медијима, па је допис којим саветник препоручује забрану јавних иступа прослеђен „на захтев директора предузећа Мирослава Ценића“.

Подсетимо, почетком недеље због незаконите продаје пет биоскопа који су били у власништву Београд филма, утаје пореза од 1,5 милиона евра као и штете нанете малим акционарима од укупно четири милиона евра, ухапшени су власник предузећа Никола Живановић, иначе блиски сарадник Млађана Динкића, као и још четири особе међу којима и директор предузећа Ценић. У тој трансакцији било је планирано да се прода и биоскоп Звезда, иако је по тужби радника којима није била исплаћена адекватна зарада за 2007. годину Први општински суд одредио привремену меру забране отуђења тог објекта. Тек је ангажовањем бивших радника и Савета за борбу против корупције, постигнуто да се та судска одлука испоштује.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...