- Naslovna
- /
- Mediji o korupciji
- /
- Dogadjaji
- /
- Provera načina za izbor sudija

Provera načina za izbor sudija
Izvor: Novosti
Autor: E. Radosavljević
Pri kraju analiza mogućih izmena dela ustava o pravosuđu, slede predlozi eksperata
RADNA grupa čiji je zadatak bio da analizira eventualne izmene dela Ustava koji se odnosi na sudsku vlast i tužilaštvo, uskoro završava posao, a krajem godine četvoro profesora ustavnog prava trebalo bi da započne i drugu fazu - detaljnije predloge za nova rešenja najvišeg pravnog akta.
Prema rečima profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i člana ove radne grupe dr Vladana Petrova, stručnjaci su zasada detektovali tri važna pitanja:
- To su isključenje predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti iz Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, zatim izbor sudija pod čime podrazumevamo da bi sve sudije, uključujući i one koji se biraju prvi put, trebalo da bira Visoki savet sudstva - objašnjava dr Petrov. - Treće pitanje odnosi se na Pravosudnu akademiju koja ne bi smela da bude ustavna kategorija, već bi njen rad trebalo regulisati zakonom.
Stručnjaci smatraju da probni mandat sudija koji sada traje tri godine može da bude i očekivanje da pokažu određeni stepen lojalnosti, kooperativnosti i poslušnosti, kako bi opravdali dotadašnji, ali i potonji izbor.
Predsednike sudova, kao i predsednika najvišeg suda, trebalo bi da bira VSS. Radna grupa smatra da bi ovo telo trebalo da glasa dvotrećinskom većinom prilikom izbora za predsednika Vrhovnog kasacionog suda.
- Razloge za prestanak sudijske funkcije i za njihovo razrešenje trebalo bi ponovo navesti u Ustavu - kažu stručnjaci. - Kada je reč o članovima VSS iz reda sudija, trebalo bi razmisliti da umesto predstavnika sudija iz pokrajine, u sastavu ovog tela budu predstavnici sva četiri apelaciona suda.
SAMOSTALNOST TUŽILACA
ZAMERKE bi se mogle uputiti i na račun izbora javnih tužilaca koji je sada podeljen između Narodne skupštine i Vlade. Naime, tužioce sada predlaže Vlada, a biraju ih poslanici.
- Ovaj način izbora ne daje nikakve garancije samostalnosti javnog tužilaštva od političkog činioca - naveli su stručnjaci.