Саша Јанковић: Спречити примену лошег ЗКП-а

20. јун 2012

Извор: Политика

Аутор: А. Петровић

Неприхватљиво је потискивање начела истине на суђењу, каже Родољуб Шабић

Фото: Бета
Са јучерашњег представљања књиге у Медија центру Фото Бета

Изузетно је опасно експериментисање у области кривичног поступка, рекао је заштитник грађана Саша Јанковић јуче на конференцији за новинаре Удружења тужилаца Србије, поводом стручне критике Законика о кривичном поступку, коју су професор Правног факултета у Београду др Милан Шкулић и заменик републичког јавног тужиоца др Горан Илић преточили у књигу под насловом „Реформа у стилу: један корак напред – два корака назад”.

– Читање ове књиге за мене је било дубоко узнемирујуће искуство. Имајући у виду последице, придружујем се апелу аутора да се спречи примена лоших решења Законика о кривичном поступку, предвиђена за јануар следеће године, односно да се одредбе законика унапреде, како држава не би дошла у ситуацију да се огреши о огроман број људи – рекао је Саша Јанковић.

Детаљна анализа нових решења ЗКП-а има посебну тежину, истакао је Јанковић, јер су њени аутори професор државног факултета и носилац високе јавнотужилачке функције, који су се определили да својом стручном снагом и храброшћу отворено укажу на опасности примене лоших решења у Законику.

Неприхватљиво је потискивање начела истине на суђењу, рекао је повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић.

– Истина је увек била неодвојива од суда. Сви од суда очекују да утврди истину. Новим Закоником о кривичном поступку суд се од трагача за истином претвара у некакав стручни жири који бодује доказе у двобоју странака – рекао је Шабић.

Повереник је истакао да критика професора Шкулића и тужиоца Илића јесте „рукавица у лице” онима који су Законик писали и донели и да захтева одговор са њихове стране.

– Каква је ово земља у којој су хероји они који се залажу за владавину права? – упитао је адвокат Божо Прелевић и предложио отварање озбиљне јавне расправе о ЗКП-у, иако је већ донет. Сада се овај законик примењује „само у једној згради у Београду”, рекао је Прелевић, а то су специјална тужилаштва и судови за организовани криминал и ратне злочине.

Професор Милан Шкулић и тужилац Горан Илић истакли су да пре доношења ЗКП-а није било праве већ симуловане и дириговане јавне расправе, која није могла донети никакве резултате. Илић је истакао да тужилачка истрага није добро постављена у Законику и да у пракси може доћи до непоправљивих грешака.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...