За два месеца одбијено 200 приговора неизабраних судија

27. април 2012

Извор: Политика

Аутор: А.Петровић

Високом савету судства остало је да одлучи о још нешто више од две стотине приговора

Фото: Д. Јевремовић
(Фото Д. Јевремовић)

За непуна два месеца Високи савет судства (ВСС) одбио је две стотине приговора неизабраних судија. Током ове недеље ВСС је сваког дана имао седнице на којима је одлучивано о приговорима.

После тромесечне паузе, од 8. децембра до 8. марта, настале због недостатка кворума, ВСС је убрзао динамику одлучивања о судбинама неизабраних судија. Остало је још нешто више од 200 неизабраних судија који још не знају да ли су пре две и по године заувек остали без судијске функције или ће бити враћени на посао ако ВСС утврди да је први сазив овог тела направио грешку приликом општег избора судија.

Од 8. марта до јуче одржано је укупно 14 седница, на којима је разматрано око 220 приговора. Само 12 приговора је усвојено. За четири приговора је одлучено да су основани а у три случаја поступак је обустављен.На основу овога могло би се закључити да је до грешке у општем избору судија дошло у свега око пет одсто случајева.

Међутим, од јуна прошле године, када је почео поступак преиспитивања ових одлука, па до почетка децембра, проценат усвојених приговора био је знатно већи. Од 318 приговора одбијено је 235, док је 74 судија враћено на посао.

И док ВСС још није завршио преиспитивање одлука о избору судија, Уставни суд Србије већ је почео да одржава јавне седнице поводом жалби неизабраних судија и тужилаца на одбијајуће одлуке Високог савета судства и Државног већа тужилаца (ДВТ).


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...